sobota, 23 lutego 2013

Harper's Bazaar - nareszcie!

Harper's Bazaar - kultowe pismo o modzie nareszcie pojawiło się w Polsce. Długo na nie czekałam, właściwie od chwili, w której dowiedziałam się, że polska wersja jest przygotowywana. W Internecie przeczytałam wiele niepochlebnych recenzji. A że za drogie, że za dużo reklam, że na ubrania tam prezentowane nikogo nie stać. A czy pismo spełniło moje oczekiwania?Po pierwszym przejrzeniu gazety miałam mieszane uczucia. Po pierwsze rzeczywiście jest tam dużo, dużo reklam. Po drugie mało do czytania, więc zaczęłam mieć drobne wątpliwości, czy znajdę tu coś dla siebie.Wróciłam jednak do domu i zrobiłam drugie podejście. I co? Owszem, reklam jest dużo. Przedstawiają piękne i drogie ubrania, markowe kosmetyki, biżuterię i samochody. Ja zwróciłam uwagę na piękne zdjęcia, których uroku mój aparat niestety nie jest w stanie Wam w całości przekazać (za co serdecznie przepraszam!). Jeszcze co do zdjęć - oglądanie ich i komentowanie z przyjaciółką (przerwa między zajęciami na studiach musi być dobrze wykorzystana) naprawdę sprawia wielką przyjemność:)Co do drogich ubrań i dodatków, na mnie wrażenie zrobiły kolczyki za 1875 złotych, które znalazły się na liście rzeczy pożądanych w tym miesiącu:D

Jednak, za tym drugim podejściem, znalazłam coś jeszcze. Odkryłam kilka naprawdę fantastycznych artykułów. Takich, które czyta się jednym tchem i kiedy się już zacznie, nie można przestać w środku, trzeba doczytać do końca. Jest coś o modzie - artykuł o Małgosi Beli, coś o filmie - wywiad z Jakubem Gierszałem, coś o podróżach - tekst o wycieczce do Omanu. Zapytacie teraz - a jest coś dla lubiących czytać książki? Pewnie, że tak! 


W miesięczniku ukazał się wywiad z pisarką - Amelie Nothomb. Na poczatku tekstu jest krótkie wprowadzenie, z którego dowiadujemy się, że jest to jedna z najchętniej czytanych współczesnych pisarek. Jej powieści to między innymi: Z pokorą i uniżeniem czy Zabić ojca. Kiedy to przeczytałam, to było mi ogromnie wstyd, ponieważ, muszę się przyznać, nie wiem, kim jest ta pisarka, nie słyszałam o jej powieściach. Zaczęłam więc z zaciekawieniem czytać dalej. Dowiedziałam się między innymi, że Amelie pisze aż trzy, cztery powieści rocznie, a w grudniu wybiera te, które powinny zostać opublikowane, a które trafią na strych. Mówi również o anoreksji, którą przeszła i która wywarła wpływ na całe jej życie, bo jak mówi - dzisiaj je tylko jeden posiłek dziennie! Jest oczywiście kilka słów o modzie, ale nazwałabym to raczej wtrąceniem, gdyż cały wywiad dotyczy przede wszystkim pisania i książek. Amelie Nothomb wiele razy podkreśla, jak wielką rolę odgrywa pisanie w jej życiu.
"Pisanie jest moim jedynym środkiem ekspresji i gdybym go nie znalazła, nie miała w tym kierunku zdolności, trafiłabym do szpitala psychiatrycznego, popełniła samobójstwo lub została terrorystką".
Nie będę zdradzać więcej, powiem tylko, że mi się wywiad bardzo podobał. Jest na wysokim poziomie, kulturalny, pytania są inteligentne i ciekawe, a i odpowiedzi na nie są wyczerpujące i wydają się szczere i prawdziwe.
 

Gdzieś przeczytałam, że Harper's Bazaar jest miłym odpoczynkiem od polskich celebrytów. I wiecie co? Ja się z tym zgadzam. Nie ma tu ani plotek, ani nieudanych strojów z czerwonych dywanów. Może i jest dużo reklam rzeczy, na które większości osób nie stać. Wydaje mi się jednak, że fajnie jest pooglądać te rzeczy i znaleźć w tym wszystkim dla siebie inspirację, podpowiedź lub zachętę, by spróbować czegoś nowego. Ja swoją zachętę znalazłam - muszę koniecznie sięgnąć po książkę Amelie Nothomb:) A co chciałam Wam pokazać w dzisiejszym poście, że jest tu nie tylko wielka moda, ale i zajmujące teksty do poczytania. I choć jest ich mało, to są naprawdę dobre i nikt, po przeczytaniu ich, nie będzie zawiedziony.

Nie wiem, czy kupię kolejny numer. Jeśli będzie tam coś ciekawego, pewnie nie będę potrafiła się oprzeć. Z całą pewnością jednak, jeśli kupię i znajdę tam fajny artykuł, to dam Wam znać:)
2 komentarze :

 1. Amelie Nothomb! koniecznie leć do biblioteki i bierz wszystko, co mają. z całą powagą;)
  A.G.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marcin przekazał mi wiadomość od Ciebie:) Teraz zaczęłam już czytać inną książkę, ale jak tylko skończę, to biorę się za Amelie Nothomb. Pozdrawiam, Marta.

   Usuń