środa, 10 kwietnia 2013

Audrey ♥ (recenzja "Oczarowania")Wdzięk, piękno, subtelność, delikatność, dobro. Takimi słowami mogłabym opisać moją ulubioną aktorkę. Audrey Hepburn uwielbiam od chwili, kiedy obejrzałam Śniadanie u Tiffany'ego. Jest nie tylko piękna, ale i niesamowicie utalentowana. O czym świadczy przede wszystkim to, że otrzymała Oscara za rolę w Rzymskich wakacjach (swoją drogą - kolejny cudowny film i fantastyczna rola Audrey). Audrey mogłabym oglądać godzinami. Jednak oprócz oglądania chciałam się czegoś o niej dowiedzieć - jaką była osobą, tak prywatnie. Dlatego też, kiedy kilka lat temu dostałam Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn od Świętego Mikołaja (dziękuję Mamo!), byłam bardzo szczęśliwa. I tak mogłam dowiedzieć się o Audrey wielu, wielu rzeczy.

Część I Pierwsze kroki
Pierwsza część opowiada o dzieciństwie Audrey. Poznajemy jej rodziców, śledzimy częste przeprowadzki. Dowiadujemy się o bólu, który przeżywała, kiedy zostawił je ojciec. Obserwujemy jej pierwsze lekcje tańca i późniejszą tragedię wojny, podczas której Audrey głodowała i marzła. Ta część omawia również pierwsze występy baletowe aktorki, a także jej pierwsze filmy.

Część II Sława
Ten fragment koncentruje się na najbardziej znanych filmach Audrey. Dowiadujemy się, jak dostała się do ich obsady. Poznajemy więc kulisy Rzymskich wakacji, przedstawienia Gigi, Sabriny, Wojny i pokoju, Zabawnej buzi. Poznajemy historię jej przyjaźni z Hubertem de Givenchy, który projektował dla niej ubrania i  specjalnie dla niej skomponował perfumy, których tylko ona mogła używać.

Część III Spełnienie 
Obserwujemy rozwój kariery Audrey. Dowiadujemy się, co działo się podczas kręcenia Historii zakonnicy. Poznajemy przyczynę, dla której nigdy nie zgodziła się zagrać w filmie Hitchcocka. Jednocześnie, wnikamy w jej życie prywatne - to, jak poroniła i kiedy urodziła martwe dziecko. Kiedy Audrey rodzi synka, cieszymy się razem z nią. Obserwujemy ją w momencie, kiedy otrzymuje propozycję zagrania w Śniadaniu u Tiffany'ego. Potem rozstaje się z Melem, jej pierwszym mężem. A chwilę przed ostatnią rozprawą rozwodową poznaje Andreę Dottiego. Para pobiera się i ma synka Lucę.

Część IV Oczarowanie
W tej części obserwujemy działalność charytatywną Audrey. Czytamy o tym, jak została ambasadorem UNICEF-u i jak podróżowała po świecie i pomagała dzieciom. Pomimo problemów w życiu osobistym (rozwód z Andreą) spotykała się z prasą, przemawiała i namawiała do pomocy. Uczymy się od niej odwagi, siły i poświęcenia dla innych. Wkrótce potem dowiadujemy się, że jest śmiertelnie chora. Jesteśmy świadkami jej ostatnich chwil.

Oczarowanie jest książką bardzo wartościową, szczególnie dla tych, którzy Audrey lubili czy też podziwiali. Jest tu dużo zdjęć, których nie można zobaczyć w żadnym innym miejscu. Wiele pięknych fotografii, które ukazują aktorkę prywatnie. Ogromnym plusem jest zamieszczenie wielu jej wypowiedzi, czy to z wywiadów czy z życia prywatnego. Oprócz tego przytaczane są tutaj słowa jej rodziny, przyjaciół a także ludzi, z którymi pracowała. Mówią o niej i dobre, i złe rzeczy, ale, mam wrażenie, że przede wszystkim prawdziwe. 

Audrey żyła pięknie. Choć miała wiele problemów, próbowała sobie z nimi radzić. Zwykła mawiać, że:
Moje życie nie było bajką. Miałam trudne chwile, ale zawsze było światełko na końcu tunelu.
Myślę, że jest wspaniałym przykładem do naśladowania. Pracowita, skromna i zawsze pamiętała, by pomagać innym. Dlatego, jeśli ktoś z Was, jeszcze nie poznał Audrey to zachęcam - do przeczytania książki o jej życiu i przede wszystkim do obejrzenia jej filmów:) 
A tak w ogóle, to Audrey też czytała:)

Źródło zdjęć: weheartit.comBrak komentarzy :

Prześlij komentarz