środa, 8 stycznia 2014

Co warto przeczytać w pierwszej połowie 2014 roku

Takie wpisy często powstają w przypadku filmów. Ja dzisiaj postanowiłam przejrzeć oferty wydawnictw, zapowiedzi i wybrać te książki, na które w tym roku będę czekała najbardziej. Łatwiej mi potem będzie tych pozycji nie przegapić. I w jakiś tam sposób nie zatracić się w kupowaniu książek, co niestety dosyć często się zdarza. Kupię jakąś książkę, a potem ona stoi i stoi, bo mam kilka innych, które wydają mi się ciekawsze od tej pierwszej. A chyba nie o to chodzi. Dlatego dzisiaj będzie lista książek, które warto przeczytać w tym roku i na które warto czekać. Będzie to jednak lista, która dotyczy wyłącznie pierwszej połowy nowego roku. Ciężko pisać o książkach, dla których nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi. Ja natknęłam się na zapowiedzi pozycji ze stycznia, lutego i najdalej marca. Znalazłam też kilka propozycji z maja. O drugiej części roku nawet nie ma co marzyć. Dlatego listę tą będę aktualizowała co jakiś czas, żebyśmy byli na bieżąco :)

Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku Grażyny Jagielskiej - tę książkę przeczytam na pewno, już od dzisiaj możecie kupić ją na stronie Wydawnictwa Znak z 20% zniżką. Kilka miesięcy temu pisałam na blogu o pierwszej książce tej autorki Miłość z kamienia (recenzja tutaj: Miłość z kamienia). Była to książka trudna, ale bardzo dobra. Autorka opisuje w niej, jak bardzo przeżywała wyjazdy męża na wojny. Z tego powodu trafiła do szpitala psychiatrycznego. I właśnie o tym doświadczeniu opowiada w najnowszej książce. Liczę na to, że będzie to świetna pozycja, poruszająca i nieprzeciętna. 


Złodziejka książek Markusa Zusaka - bestsellerowa powieść z 2006 roku, która przez 375 tygodni znajdowała się na liście bestsellerów New York Timesa! W tym roku na ekrany kin trafi film na podstawie książki, więc i ona ponownie pojawi się w księgarniach. Powieść opowiada o Liesel Meminger, która kradnie książki. Pierwszą zdobywa w czasie pogrzebu młodszego brata, potem kradnie książki z płonących stosów lub z bibliotek. Pewnego dnia, rodzina dziewczynki postanawia ukryć w swoim domu Żyda. Od tej chwili życie dziewczynki nie jest już takie samo. Mam wrażenie, że to może i pewnie jest przepiękna historia. Bardzo bym chciała ją przeczytać. Wydaje mi się, że wyryje się na długo w sercu każdego, kto po nią sięgnie.


Tajemnica Filomeny Sixsmitha Martina - książka pojawi się na rynku w lutym, wydana przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Opisuje historię Filomeny, która jako nastolatka zachodzi w ciążę i zostaje wysłana przez rodzinę do zakonu. Kiedy jej synek kończy trzy lata, zostaje jej odebrany i oddany amerykańskiej rodzinie. Filomena szukała go przez kolejne pięćdziesiąt lat. Jej syn wyrósł na jednego z najlepszych waszyngtońskich prawników, jednak był gejem, co w społeczeństwie nie było akceptowane. Kiedy dowiaduje się, że ma AIDS, postanawia odszukać swoją biologiczną matkę. Kolejna książka z niesamowitą historią, która nie tylko poruszy, ale pewnie też wciągnie niesamowicie. 


Żony astronautów Lily Koppel - książka z marca. Zawsze fascynowali mnie ludzie, którzy decydowali się na polecenie w kosmos. Teraz będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o żonach tych ludzi. Często były one zwykłymi, prostymi kobietami, które zajmowały się gospodarstwem domowym. Jednak, kiedy ich mężowie byli wybierani do udziału w misji kosmicznej, musiały brać udział w sesjach zdjęciowych bądź podwieczorkach z pierwszą damą. W sytuacji, kiedy mąż był tysiące, a może i miliony kilometrów od nich, kobiety te trzymały się razem i to im dawało siłę.  


Zniewolony. 12 Years a Slave - niedługo będzie głośno o filmie, który powstał na podstawie tej książki. Ma on bowiem szansę aż na siedem Złotych Globów i z pewnością zdominuje też Oscary. Teraz jednak o książce. Są to prawdziwe wspomnienia Nurthupa Solomona,czarnego człowieka, który jest wolny i wykształcony. Ma rodzinę i wiedzie szczęśliwe życie. Jednak pewnego dnia zostaje porwany i sprzedany do niewoli. W niej żyje aż 12 lat, nie traci jednak nadziei na to, że odzyska wolność. Film został okrzyknięty arcydziełem, książka z pewnością też będzie cieszyła się dużą popularnością. Mam jednak wrażenie, że będzie czytało się ją ciężko, ze względu na wstrząsające opisy i dramatyczne wydarzenia. Jednak czekam na nią z niecierpliwością. 


Posłuchaj pieśni wiatru Haruki Murakamiego - Murakami to chyba w tej chwili najpopularniejszy japoński pisarz w Polsce. Tę książkę napisał jako pierwszą, jednak nie zgadzał się, by była wydawana gdzieś poza jego krajem. Dopiero teraz wyraził zgodę i Posłuchaj pieśni wiatru ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa Muza. Jeśli więc ktoś uwielbia tego pisarza, bądź chce go poznać, to ta pozycja będzie idealna. 
  

Rycerz siedmiu królestw George'a R. R. Martina - choć ja sama nie czytałam nigdy powieści tego autora, bo skutecznie zniechęcił mnie do tego serial, to wiem, że są osoby, które na tę książkę czekają najbardziej. Jest to zbiór trzech minipowieści o Dunku i jego przyjacielu Jaju. Dunk po śmierci swojego rycerza udaje się na turniej po to, by zdobyć sławę. Książka pełna jest rycerskich turniejów i dworskich intryg. Na pewno spodoba się wielbicielom Gry o Tron




I to już wszystkie książki, o których chciałam Wam powiedzieć. Większość z nich chciałabym przeczytać, mam nadzieję, że niektóre i Wam się spodobają i po nie w tej pierwszej połowie roku sięgniecie. Jeśli są jeszcze jakieś książki, na które czekacie, a o których ja nie wspomniałam, dajcie znać w komentarzach. 




14 komentarzy :

  1. Czytałam "Miłość z kamienia" i nie miałabym siły znów wracać do tej rzeczywistości. Trudna książka. Natomiast "Złodziejką książek" jestem zachwycona, także ścieżką dźwiękową, zresztą posłuchaj:
    http://www.czytamyrazem.pl/dla-rodzicow/teraz-czytam/markus-zusak-zlodziejka-ksiazek/

    Kiedy przeczytasz, zajrzyj koniecznie do mnie i podziel się swoimi wrażeniami, pozdrawiam! :)

    i podziel się swoją opinią

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama się sobie dziwię, ale z tych propozycji, najchętniej bym tą o żonach astronautów przeczytała.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na tę książkę Martina czekam od kilku tygodni :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak dla mnie 'Antologia polskiego reportażu' Szczygła jest lekturą obowiązkową na 2014 rok. Co do powyższych pozycji... Książkę Zusak już czytałem i nie przypadła mi do gustu. Zresztą recenzję niebawem opublikuję. Bardzo cieszę się z wydania polskiego tłumaczenia "Zniewolonego". Mam w planach przeczytać oryginał. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nowego Martina można już zamawiać, choć premiera dopiero 3 lutego :) A z innych ciekawych zapowiedzi - niedługo wychodzi nowy inkwizytor Piekary, kolejna część pomnika cesarzowej Achai i autobiografia Stephena Hawkinga :)

    OdpowiedzUsuń
  6. pod koniec roku mogę powiedzieć, że było co czytać. Pojawiło się sporo ciekawych książek, a moim zdaniem jedną z lepszych i na pewno taką po którą warto sięgnąć jest "Intymnie". Forma książki, jak i tematy poruszane przez Izdebskiego i Wiśniewskiego bardzo mi się podobają.

    OdpowiedzUsuń
  7. O na pewno ta lista mi się przyda bardzo lubię czytać i chętnie sięgam po ciekawe powieści. A jeśli ktoś z was miałby ochotę na dobrą powieść polecam sięgnąć po Spisek Tudorów naprawdę świetna książka.

    OdpowiedzUsuń
  8. ja polecam sięgnąć po książkę Zapomniany Legion mnie ona mocno pochłonęła, jest świetnie napisana i bardzo ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  9. o jakie ciekawe zestawienie na pewno sięgnę po wasze propozycje. Ja od siebie z kolei mogę polecić książkę Tajemnica domu Helclów, świetnie napisany i bardzo wciągający kryminał.

    OdpowiedzUsuń
  10. Dla mnie absolutnym hitem jest książka Michała Witkowskiego Fynf und cafncyś, po mistrzowsku cierpkim dowcipem pokazał szarość lat 90-tych. Książka jest rewelacyjna.

    OdpowiedzUsuń
  11. A czytaliście książkę Kamila Janickiego Żelazne damy? Moim zdaniem jest super. Bardzo ciekawa i wciągająca. ja nie mogłam się od niej oderwać.

    OdpowiedzUsuń
  12. Dla wszystkich miłośników historii i XX wieku polecam książkę Patryka Pleskota Zabić.. Mordy polityczne PRL. Na mnie ona zrobiła ogromne wrażenie.

    OdpowiedzUsuń
  13. ja kocham książki historyczne, dlatego, że mogę z nich dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy. Teraz czytam książkę Niegrzeczne księżniczki i myślę, że jest naprawdę super.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja bardzo lubię książki Katarzyny Michalak moim zdaniem ona świetne pisze, potrafi stworzyć takie postaci i fabułę, że nie sposób się oderwać od książki teraz Czekam na jej nowe dzieło Zemsta. Na pewno mi się spodoba.

    OdpowiedzUsuń