czwartek, 24 września 2015

5 goli w 9 minut! (recenzja książki "Polak Potrafi, Polka też, czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza")W ostatnich dniach we wszystkich wiadomościach, na wszystkich portalach społecznościowych i w pracy wszyscy mówią o jednym piłkarzu - Robercie Lewandowskim. Bo to on w ostatnim meczu Bayernu Monachium strzelił aż 5 goli w 9 minut! Polacy potrafią. Pękamy z dumy, cieszymy się i wspieramy. Jednak nie o Robercie będzie ten tekst, a o innych wielkich Polakach, o których tak wiele się nie mówi, a których historię przedstawia świetna książka Polak potrafi, Polka też, czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza.

Mikołaj Kopernik, Jan Heweliusz, Maria Skłodowska-Curie - o nich uczyliśmy się w szkole. Janinę Ochojską i Annę Dymną możemy podziwiać w mediach. A co wiesz o Rudolfie Modrzejewskim, Helenie Modrzejewskiej, Maksymilianie Faktorowiczu czy Henryku Jordanie?

Jakiś czas temu poszłam na spacer z narzeczonym i naszym psiakiem. Na naszym osiedlu w pięknym otoczeniu przyrody znajduje się ogromny plac zabaw. "To taki ogród jordanowski" - padło, ale nikt nie miał pojęcia, skąd to określenie się wzięło.

Te ogromne place zabaw powstały około 150 lat temu. Założył je Henryk Jordan. Pochodził z biednej rodziny, został wyrzucony ze szkoły za udział w manifestacji. Wysłany przez matkę do szkoły za granicą wykorzystał swoją szansę. Doskonale się uczył. Maturę zdał z wyróżnieniem. Wyjechał do Stanów i tam, by zarobić na studia medyczne, grał na zajęciach gimnastyki. Dokładał wszelkich starań, by do szkół wprowadzono WF, co w końcu się udało. Już jako uznany lekarz stworzył nieodpłatny ogród gier, zabaw i radości dla dzieci i młodzieży. Co ciekawe, park ten na krakowskich Błoniach istnieje do dzisiaj. 

Tę i wiele innych, niesamowicie ciekawych historii znajdziecie w książce Polak potrafi, Polka też. Nie dość, że dowiecie się, które wynalazki były dziełem Polaków, to znajdziecie mnóstwo inspiracji - do nauki, do pracy, do otwarcia się na innych ludzi i zdobycia odwagi w wyrażaniu swoich poglądów.

Ogromnym atutem książki jest jej przepiękne wydanie. Ilustracje Joanny Wójcik zachwycają - co ciekawe - pokazują nie tylko prawdziwe wydarzenia, ale i te, które mogły się zdarzyć, ale wcale nie musiały. Czasami wstępem do danej historii są komiksy, czasami cytaty bohaterów. Interesującym zabiegiem jest przytoczenie wypowiedzi z forum internetowego. Widać, jak niewiele Polacy wiedzą o swoich bohaterach. Ale też, jak bardzo są ciekawi ich historii, która składa się na piękna, długą historię naszego kraju. Warto ją poznać!
Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Znak Horyzont, za co serdecznie dziękuję!Brak komentarzy :

Prześlij komentarz