wtorek, 18 lutego 2014

1 rok bloga! + konkurs


Kochani! Dokładnie rok temu założyłam bloga. Szybko minęło, wiem :) I dzisiaj cieszę się, że to zrobiłam. Nie chcę mówić, że to najlepsza decyzja w moim życiu itd. Może nie najlepsza, ale bardzo bardzo dobra. Blog pozwala mi na mnóstwo rzeczy, których do tej pory nie miałam możliwości robić. Czytam książki w chwili, kiedy jeszcze nie ma ich w księgarniach, dostaję egzemplarze recenzyjne książek, o których wcześniej mogłam pomarzyć i mam aż 200, a nawet więcej oddanych Czytacieli i Czytacielek. Nie spodziewałam się, że to się tak szybko rozwinie. Miałam nadzieję, to prawda, ale się nie spodziewałam. 
Chciałabym Wam podziękować przede wszystkim za to, że mnie czytacie, komentujecie i wymieniacie się spostrzeżeniami o książkach i filmach. A najfajniejsze jest uczucie, kiedy dowiaduję się, że ktoś po przeczytaniu mojej recenzji kupił książkę lub obejrzał film. Mam nadzieję, że będzie tego coraz więcej. W kolejnym roku postaram się o nowe, fajne książki, które mogłyby Was zainteresować. Będzie też więcej teatru i więcej podróży, a więc dużo miejsc z książkami do odwiedzenia. Chciałabym, żebyśmy razem za rok obchodzili 2 lata bloga!

Teraz chciałabym podziękować Wam za akcję 200/1, która została wykonana przed czasem i jest o wiele więcej polubień niż zakładałam. Obawiałam się, że się nie uda, ale jak widzę - z Wami nie mam się czego bać :) Dziękuję! 

I tak jak obiecałam - konkurs. Do wygrania jest pięć książek, będzie więc pięć miejsc. Konkurs trwa do niedzieli wieczorem. Oto książki, które możecie zdobyć:
 • Paula Hanasz W miłości i na wojnie
 • Grzegorz Kozera Berlin, późne lato
 • Cheryl Strayed Dzika droga
 • Evan Mandery Ponadczasowa historia miłosna
 • Wojciech Jagielski Wypalanie traw
Żeby wygrać jedną z nich, musicie w komentarzu napisać mi, co byście chcieli czytać na blogu - możecie podać rodzaj tekstów, możecie podać autorów, których książki byście chcieli, żebym zrecenzowała, możecie nawet polecić mi konkretne powieści lub filmy. Liczę na Waszą kreatywność. Pięć odpowiedzi, które spodobają mi się najbardziej, zostanie nagrodzonych. Dodam, że osoba z pierwszego miejsca będzie mogła wybrać sobie książkę jako pierwsza, osoba z drugiego miejsca - jako druga, itd. 
Zapraszam Was serdecznie do udziału w konkursie i czekam na odpowiedzi :)

WYNIKI!
1 miejsce - Małgosia, której serdecznie dziękuję za napisany wierszyk - skradł moje serce i czegoś takiego się nie spodziewałam :) Dziękuję!
2 miejsce - reveriet - bardzo lubię literaturę faktu, więc spełnienie Twojego życzenia będzie dla mnie przyjemnością, choć czytanie o rzeczywistości obozowej może być ciężkie i trudne.
3 miejsce - Tomek, bardzo chciałabym przeczytać książkę, o której napisałeś, byś miał z kim o niej pogadać :)
4 miejsce - Sylwia, Jane Austen to moja ulubiona pisarka i mam nadzieję, że będzie gościć tu często, przynajmniej chciałabym, żeby tak było.
5 miejsce - Oliwia, dla mnie myślistwo jest złe, ale chętnie przeczytam tę książkę, jeśli tylko gdzieś ją dostanę.

Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie dziękuję! Jest mi bardzo miło, że poświęciliście czas i napisaliście świetne odpowiedzi. Proszę Was o kontakt na mojego maila marta.mal.111@gmail.com z zaznaczeniem, jaką książkę byście chcieli najbardziej dostać. Jeśli pozycje będą się powtarzać, pierwszeństwo będą mieli Ci z wyższych miejsc. Z resztą mam nadzieję, że jakoś się dogadam. Jeszcze raz wielkie dziękuję :)

Zdjęcia: flickr.com6 komentarzy :

 1. Konkurs, nie konkurs, fajnie by było, gdybyś zajęła się moją ulubioną książką, czyli "Ulissesem" Joyce'a. Dlaczego? Pomijając naturalnie fakt, co ta powieść oficjalnie oznacza w świecie literatury (bo takie rzeczy nigdy do mnie trafiały i Sienkiewicza dalej nie trawię, mimo że na studiach musiałem się nauczyć, że był geniuszem słowa i <>), po prostu... nie mam nikogo, z kim mógłbym o niej pogadać. Wszyscy moi znajomi albo "chcą przeczytać", albo "nawet nie próbują", albo mają już swoje zdanie wyrobione na podstawie pierwszych rozdziałów. A to świetna pozycja, wbrew pozorom (teoretycznie - historia faceta co się szwenda po mieście) wielowątkowa i piekielnie wciągająca. No i ma masę odniesień do niemal wszystkiego.

  Druga propozycja to "Blaszany bębenek" Grassa. Majstersztyk, czytałem to z wypiekami na twarzy w każdej poczekalni, na każdej wersalce i w każdym możliwym środku transportu (także na ramie od roweru).

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bym chciała co Ty sądzisz o nowszych i starszych filmach ma podstawie powieści Jane Austen. Wiem że jest kilka wersji np. Dumy i uprzedzenia i ciekawi którą wg. Ciebie jest najlepsza i warta uwagi. Ale o takich powieściach najchętniej bym tu poczytała,romantycznej literaturze pięknej : )
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym przeczytać co sądzisz o książce "Farba znaczy krew". Po pierwsze, dlatego że jestem ciekawa co sądzisz o tej pozycji. Po drugie, bo chcę, by przeczytało ją jak najwięcej osób. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto myśli, że myślistwo jest potrzebne oraz że nie jest złe. Proszę o więcej właśnie takich recenzji!:)

  OdpowiedzUsuń
 4. i się powtórzyłam, niech będzie w drugim zdaniu "uważasz" zamiast "sądzisz";p

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej chciałbym, aby pojawiały się tu opinie o książkach z gatunku literatury faktu, ponieważ sam chętnie po nie sięgam. Czasem jednak trafiam na takie, które zupełnie mi nie odpowiadają. Dlatego pragnąłbym przeczytać wcześniej Twoje recenzje, żeby znów się nie naciąć na coś nieciekawego i źle napisanego. Myślę, że jako dziennikarka z wykształcenia potrafisz podejść do felietonów, reportaży, esejów dość krytycznie, ocenić ich wartość merytoryczną. A jeśli mam jeszcze bardziej zawęzić, co szczególnie by mnie interesowało, to tematyka obozowa, czyli przykładowo "Krótki przystanek w drodze z Auschwitz", "Chłopiec z listy Schindlera", "Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele", "Ocalały". Myślę, że warto jest pogłębiać swoją wiedzę o historii, zwłaszcza tak tragicznej.
  reveriet@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. "Czytacielkowy roczek"

  Pragnę, byś recenzowała książki i filmy podróżnicze,
  Ponieważ odsłaniają one prawdziwe świata oblicze.
  Można dzięki nim przeżywać rozmaite przygody,
  Zrezygnować na jakiś czas z cywilizacyjnej wygody,
  Poznać ciekawych mieszkańców i odmienne kultury,
  Zobaczyć niezwykłe dzieła zagranicznej architektury.
  Najbardziej z tego literatura górska mnie interesuje
  I to, w jaki sposób autor swe barwne opowieści snuje.
  Nie powinno wiać nudą, tylko brzmieć fascynująco,
  Do podejmowania własnych eskapad zachęcająco.
  Uwielbiam wręcz twórczość Reinholda Messnera,
  Dzielnego, wytrwałego i zapalonego gór konesera.
  Ten wspinacz potrafił przekraczać wszelkie granice,
  Kolejne szczyty odkrywały przed nim swe tajemnice.
  Uświadomił, że jeśli o czymś się intensywnie marzy,
  Trzeba aktywnie działać, a wtedy to się wydarzy.
  Należy wyznaczać sobie trudne i ambitne wyzwania,
  Człowiek z pasją może wiele, jest nie do pokonania.
  Teraz Messner dzieli się własnymi doświadczeniami,
  Zaskakuje mądrymi i wartościowymi refleksjami.
  Polecam Ci również lekturę wyśmienitej "GórFanki",
  Tam kobieta ze wspinaczami staje odważnie w szranki.
  To Anna Czerwińska przytacza tu swoje wspomnienia,
  Jej humor, cięte uwagi i obserwacje są nie do przecenienia.
  Ciekawi mnie, czy również Ciebie by ona zachwyciła,
  Czy tego typu literatura coś by w Twym życiu zmieniła.
  A teraz składam Ci, Marto, najserdeczniejsze życzenia
  Z okazji pierwszej rocznicy "Czytacielki" istnienia.
  Niech Twój zapał do czytania i pisania nigdy nie gaśnie,
  Recenzuj to co Cię intryguje, choćby nawet i baśnie.
  Niechże ten blog się rozwija, czyli dobrze się "chowa",
  A Ty bądź szczęśliwa, pełna energii i po prostu zdrowa!

  Serdeczności,
  Małgosia
  dziecina1@o2.pl

  OdpowiedzUsuń