poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Wojna, geje, tchórzostwo i wielka miłość (recenzja książki "Spóźnione wyznania")


Kiedy dostałam paczkę z tą książką, byłam ogromnie zaskoczona i niesamowicie zachwycona. Bo to pierwsza książka, którą dostałam tak po prostu, bez umawiania się z wydawnictwem, bez zamawiania, tylko dlatego, że prowadzę bloga. Od razu zrobiła na mnie dobre wrażenie. Pięknie wydana, świetna okładka, szybko więc zaczęłam czytać. Powiem Wam jedno - nie spodziewałam się, że ta książka będzie tak genialna, tak wciągająca i tak chwytająca za serce. Myślałam, że to będzie zupełnie inna książka, a zaskakiwała mnie każda kolejna strona. Spóźnione wyznania - książka niezwykła i jestem pewna, że drugiej tak niezwykłej nie znajdziecie na półce w księgarni. 

Tristan jest młodym, zaledwie dwudziestodwuletnim chłopakiem. Kiedy miał lat siedemnaście, poszedł na wojnę. Po jej zakończeniu wraca do Londynu i kontaktuje się z siostrą swojego najlepszego przyjaciela, który zginął we Francji. Pragnie oddać jej listy, które wysyłała do Willa i zdradzić tajemnicę, która ciąży na nim od końca wojny. Chce zrzucić z siebie ciężar i choć on o tym nie mówi, my o tym wiemy. Tristan wyrusza więc do Norwich i tam spotyka się z panną Bancroft, której opowiada o bracie i jego ostatnich chwilach.

Tristan Sadler oszukuje na zgłoszeniu do wojny i trafia na front, nie mając nawet osiemnastu lat. Przechodzi specjalne szkolenie, na którym poznaje Willa i w którym z czasem się zakochuje. Wydawać by się mogło, że Bancroft odwzajemnia jego uczucia, bo nawet dochodzi między nimi do zbliżenia, ale nie chce się do tego przyznać i wciąż odtrąca Tristana. Obaj trafiają do Francji, gdzie toczą walkę na śmierć i życie. Pewnego dnia Will bierze młodego Niemca jako jeńca wojennego, jednak jeden z żołnierzy zabija chłopaka. Po tym zdarzeniu Will odmawia walki i zostaje uznany za tchórza. Zapada wyrok - Bancroft ma zostać rozstrzelany o świcie. Wśród sześciu żołnierzy, którzy mają dokonać egzekucji, jest Tristan.

Książka zaskoczyła mnie niesamowicie. Po przeczytaniu krótkiego streszczenia na okładce, myślałam, że to kolejna powieść o wielkiej miłości i trudnym czasie, jakim była wojna. I w sumie niewiele się pomyliłam. Tylko, że nie była to miłość między kobietą a mężczyzną, a między dwoma młodymi chłopakami. I nie była to opowieść o trudach wojny, ale o moralnych dylematach, które były z nią związane. Bo czym różnimy się my, po tej stronie od tych młodych chłopaków, którzy walczą przeciwko nam? W czym jesteśmy lepsi? 

Książka porusza również problem gejów. Myślicie, że teraz jest im ciężko, że są dyskryminowani? Powieść pokazuje, jak traktowani byli za czasów wojny i po niej. Mężczyzna został nakryty na stosunku z młodym chłopcem - pokój trzeba było wysterylizować i dokładnie wyczyścić. Właściciele bali się, że nikt nie będzie chciał go wynająć. Wiadomo, że żyjemy teraz w innych czasach, ale to było zaledwie siedemdziesiąt lat temu. O gejach nie można było mówić, utrzymywać z nimi kontaktów - wszystko, co robili, było niewłaściwe. Mieli w życiu bardzo ciężko. Nie dość, że trwała wojna, to nie rozumieli tego, co jest złego w tym, że podobają im się mężczyźni. 

Spóźnione wyznania to piękna powieść. Porusza tak wiele spraw, o których właściwie się zapomina. Zwraca uwagę na rzeczy, o których nigdy by się nie pomyślało. Jest świetnie napisana. Nie mogłam się od niej oderwać i o niej zapomnieć, kiedy miałam inne zajęcia. Jestem pewna, że wiele razy jeszcze do niej wrócę, bo to książka niezwykła. Wiem, że to takie puste gadanie, ale nie zrozumiecie, dopóki sami jej nie przeczytacie. Serdecznie Was do tego zachęcam.
Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Znak, któremu pięknie dziękuję. Nie wpłynęło to jednak na moje zdanie o tej powieści. I tak jest genialna!

A Was zachęcam do skorzystania z rabatu, co możecie zrobić do 13 kwietnia. Na stronie wydawnictwa możecie kupić między innymi Spóźnione wyznania i Zorkownię.

Szczegóły promocji:
1. Aby skorzystać z promocji należy wpisać na stronie www.znak.com.pl kod rabatowy  - czytacielka
2. Gdy wartość Twojego zamówienia wyniesie 100 zł, od Twojego zamówienia odejmiemy 40 zł.
3. Rabat nie łączy się z innymi kodami rabatowymi.
4. Kod rabatowy jest ważny od dzisiaj do 13 kwietnia 2014 roku.
 
 


1 komentarz :

  1. Uwielbiam trudne powieści, zwłaszcza jeśli poruszają tematy tabu. "Spóźnione wyznania" to coś dla mnie. :)

    OdpowiedzUsuń