niedziela, 11 maja 2014

Najpiękniejsze księgarnie świata


Jeśli czytacie książki, a wiem, że czytacie, to na pewno macie swoje ulubione księgarnie. Cudownie jest móc pójść, oglądać, czuć zapach książek, a nawet przeczytać stronę lub dwie, bądź ostatnie zdanie, jak robię to ja :) I choć obecnie najpopularniejsze są sieciowe księgarnie i te w Internecie, to jednak wydaje mi się, że te prawdziwe, tradycyjne księgarnie mają w sobie to coś i mam nadzieję, że będą działały zawsze. Dzisiaj przejrzałam Internet i znalazłam dla Was najpiękniejsze księgarnie na świecie. Marzę o tym, by kupować książki w takich miejscach!

1. Shakespeare & Company w Paryżu, Francja


To chyba najbardziej znana w Paryżu księgarnia, która oferuje książki w języku angielskim. Bliskość Sekwany i katedry Notre Dame sprawia, że ma mnóstwo klientów. Ale z pewnością to nie tylko efekt doskonałego położenia. Księgarnia jest niezwykła. Ma urok, a latem z braku miejsca podobno książki pojawiają się na ulicy. Księgarnia pojawiła się w Paryżu tuż po I Wojnie Światowej, założona przez Sylvię Beach. To właśnie ta kobieta z własnych pieniędzy sfinansowała wydanie Ulissesa Jamesa Joyce'a. Zamknięta w czasie II Wojny Światowej, ponownie zatętniła życiem w 1951 roku i funkcjonuje do dzisiaj. Przez Guardiana uznana za najsłynniejszą księgarnię świata. Przez New York Timesa okrzyknięta literackim rajem.2. Polare w Maastricht (dawniej Selexyz), Holandia


Ta księgarnia pojawiała się w każdym zestawieniu, do którego dzisiaj zajrzałam. Już oglądając zdjęcia, można się w niej zakochać. Na żywo na pewno robi ogromne wrażenie. Księgarnia działa bowiem od 2006 roku w budynku po dawnym dominikańskim kościele. Wcześniej obiekt służył jako miejsce do parkowania rowerów (?!). Architekci zestawili regały z książkami z wieloma oryginalnymi elementami wnętrza. Kościół przestał pełnić swoją pierwotną funkcję w 1794 roku, kiedy to napoleońskie wojska wyrzuciły z niego duchownych i przekształciły budynek w koszary i stajnie. Nigdy więcej nie sprawowano w nim Mszy Świętej.


3. Livraria Lello & Irmão w Porto, Portugalia


Kolejna europejska księgarnia, której nie sposób pominąć. Nie ma w swojej historii takich przygód jak poprzednia, ale nadrabia wyglądem. Cała w drewnie ze zdobionymi sufitami i witrażami w oknach. Ogromne wrażenie robią czerwone schody. Ale i tak w oczy najbardziej rzucają się wielopiętrowe, zabytkowe regały wypełnione książkami. Zastanawia mnie, jak tam coś znaleźć. Co ciekawe, jest to księgarnia, do której za wstęp się płaci! 4. El Ateneo w Buenos Aires, Argentyna


Były księgarnie na Starym Kontynencie, czas na Amerykę. Księgarnia El Ateneo uważana jest za najpiękniejszą w Ameryce Południowej. Budynek, w którym się znajduje, był teatrem. Otworzony został w maju 1919 roku. Później mieściło się tam kino, a następnie budynek został przejęty przez firmę, która jest właścicielem sieci księgarni El Ateneo. W tej księgarni rocznie sprzedaje około 800 tysięcy książek!


5. El Pendulo w Meksyku, Meksyk


To księgarnia inna niż wszystkie poprzednie. Nie zachwycają tu zabytkowe wnętrza, witraże czy bogato zdobione detale. Tu wrażenie robi coś innego. We wnętrzach księgarni wypełnione jest drzewami i innymi roślinami. W każdym kącie znaleźć można też kawiarniany stolik, przy którym można usiąść i poczytać. Moje serce skradła Shakespeare & Company, co chyba było łatwe do przewidzenia :) Mam nadzieję, że odwiedzę ją przy kolejnym pobycie w Paryżu. A Wy gdzie chcielibyście zrobić zakupy? 

Źródło informacji: forbes.pl, booklips.pl
Zdjęcia: weheartit.com3 komentarze :

 1. Księgarnia w kościele mnie nie przekonuje. To raczej smutne...
  Za to Shakespeare & Company - coś pięknego;) Cudownie byłoby prowadzić podobną księgarnię, prawda?;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, marzenie! :) A co do księgarni w kościele, to rzeczywiście smutne, ale nie zmienia to faktu, że książki w takim wnętrzu robią wrażenie.

   Usuń
 2. Uwielbiam takie miejsca z "duszą". Cudowne są te księgarnie. Kiedyś był nawet zawód "księgarz". Teraz to już niestety "zwykli" sprzedawcy. Gdyby w Polsce był taki sklep chyba odwiedzałabym go 3x w tygodniu:)
  http://zycienienabogato.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń